LocaleSwitchController :: renderAction
Request
GET Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| _path | "_format=html&_locale=en_GB&_controller=sylius.controller.shop.locale_switch%3ArenderAction" |
POST Parameters
No POST parameters
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "sylius.controller.shop.locale_switch:renderAction" |
| _format | "html" |
| _links | Fig\Link\GenericLinkProvider {#7116 -links: [ "000000003784b543000000000ddf8752" => Fig\Link\Link {#7115 -href: "http://syliusdemo.onproof.net/new-api/docs.jsonld" -rel: [ "http://www.w3.org/ns/hydra/core#apiDocumentation" => true ] -attributes: [] } ] } |
| _locale | "en_GB" |
| _stopwatch_token | "31811f" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "*/*" |
| accept-charset | "ISO-8859-1,utf-8;q=0.7,*;q=0.7" |
| accept-encoding | "gzip, br, zstd, deflate" |
| accept-language | "en-us,en;q=0.5" |
| cache-control | "max-age=259200" |
| connection | "keep-alive" |
| cookie | "PHPSESSID=f06556e64945e12bc83a3a38b54d8969; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%2231b93f%22%2C%22route%22%3A%22sylius_shop_partial_channel_menu_taxon_index%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%22sylius.controller.taxon%3AindexAction%22%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| forwarded | "for="216.73.216.31";host="syliusdemo.onproof.net";proto=http" |
| host | "syliusdemo.onproof.net" |
| referer | "http://syliusdemo.onproof.net/en_GB/_partial/taxons/by-channel-menu-taxon/?template=%40SyliusShop%2FTaxon%2F_horizontalMenu.html.twig" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)" |
| via | "1.1 squid-proxy-5b5d847c96-42g69 (squid/6.13)" |
| x-forwarded-for | "216.73.216.31" |
| x-php-ob-level | "2" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| date | "Sun, 05 Apr 2026 18:00:08 GMT" |
| x-debug-token | "c53769" |
Cookies
Request Cookies
| Key | Value |
|---|---|
| PHPSESSID | "f06556e64945e12bc83a3a38b54d8969" |
| sf_redirect | "{"token":"31b93f","route":"sylius_shop_partial_channel_menu_taxon_index","method":"GET","controller":"sylius.controller.taxon:indexAction","status_code":302,"status_text":"Found"}" |
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
| Key | Value |
|---|---|
| Created | "Sun, 05 Apr 26 18:00:04 +0000" |
| Last used | "Sun, 05 Apr 26 18:00:04 +0000" |
| Lifetime | 0 |
Session Attributes
| Attribute | Value |
|---|---|
| _csrf/Sylius\Bundle\UiBundle\Form\Type\SecurityLoginType | "nyFML493fXaZWv3sZ3vwuISj0-rN0QbJyu722qRoJhc" |
| _security.shop.target_path | "http://syliusdemo.onproof.net/en_GB/_partial/taxons/by-channel-menu-taxon/?template=%40SyliusShop%2FTaxon%2F_horizontalMenu.html.twig" |
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "EDITME" |
| DATABASE_URL | "mysql://onproof_sylius:zc%7D8v*iLCz4)@localhost/onproof_sylius" |
| JWT_PASSPHRASE | "e7c5fca1060bdf6ad23c33e4c236081f" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| MAILER_URL | "smtp://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "doctrine://default" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| BASE | "/store/public" |
| CONTEXT_DOCUMENT_ROOT | "/home/onproof/public_html/syliusdemo" |
| CONTEXT_PREFIX | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/home/onproof/public_html/syliusdemo" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/home/onproof" |
| HTTP_ACCEPT | "*/*" |
| HTTP_ACCEPT_CHARSET | "ISO-8859-1,utf-8;q=0.7,*;q=0.7" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip, br, zstd, deflate" |
| HTTP_ACCEPT_LANGUAGE | "en-us,en;q=0.5" |
| HTTP_CACHE_CONTROL | "max-age=259200" |
| HTTP_CONNECTION | "keep-alive" |
| HTTP_COOKIE | "PHPSESSID=f06556e64945e12bc83a3a38b54d8969; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%2231b93f%22%2C%22route%22%3A%22sylius_shop_partial_channel_menu_taxon_index%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%22sylius.controller.taxon%3AindexAction%22%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| HTTP_FORWARDED | "for="216.73.216.31";host="syliusdemo.onproof.net";proto=http" |
| HTTP_HOST | "syliusdemo.onproof.net" |
| HTTP_REFERER | "http://syliusdemo.onproof.net/en_GB/_partial/taxons/by-channel-menu-taxon/?template=%40SyliusShop%2FTaxon%2F_horizontalMenu.html.twig" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)" |
| HTTP_VIA | "1.1 squid-proxy-5b5d847c96-42g69 (squid/6.13)" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "216.73.216.31" |
| PATH | "/usr/local/jdk/bin:/usr/kerberos/sbin:/usr/kerberos/bin:/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/usr/X11R6/bin:/usr/local/bin:/usr/X11R6/bin:/root/bin:/opt/bin" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/store/public/index.php" |
| QUERY_STRING | "_path=_format%3Dhtml%26_locale%3Den_GB%26_controller%3Dsylius.controller.shop.locale_switch%253ArenderAction" |
| REDIRECT_BASE | "/store/public" |
| REDIRECT_REDIRECT_SCRIPT_URI | "http://syliusdemo.onproof.net/en_GB/login" |
| REDIRECT_REDIRECT_SCRIPT_URL | "/en_GB/login" |
| REDIRECT_REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_REDIRECT_UNIQUE_ID | "adKjKDccWSGgotzKhx_XKwAAAFQ" |
| REDIRECT_SCRIPT_URI | "http://syliusdemo.onproof.net/en_GB/login" |
| REDIRECT_SCRIPT_URL | "/en_GB/login" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_UNIQUE_ID | "adKjKDccWSGgotzKhx_XKwAAAFQ" |
| REDIRECT_URL | "/store/public/en_GB/login" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_PORT | "1690" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "http" |
| REQUEST_TIME | 1775412008 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775412008.2482 |
| REQUEST_URI | "/_fragment?_path=_format%3Dhtml%26_locale%3Den_GB%26_controller%3Dsylius.controller.shop.locale_switch%253ArenderAction" |
| SCRIPT_FILENAME | "/home/onproof/public_html/syliusdemo/store/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/store/public/index.php" |
| SCRIPT_URI | "http://syliusdemo.onproof.net/en_GB/login" |
| SCRIPT_URL | "/en_GB/login" |
| SERVER_ADDR | "89.200.141.251" |
| SERVER_ADMIN | "webmaster@syliusdemo.onproof.net" |
| SERVER_NAME | "syliusdemo.onproof.net" |
| SERVER_PORT | "80" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SIGNATURE | "" |
| SERVER_SOFTWARE | "Apache" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,DATABASE_URL,MAILER_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE" |
| UNIQUE_ID | "adKjKDccWSGgotzKhx_XKwAAAFQ" |
| USER | "onproof" |
| argc | 0 |
| argv | [] |
| proxy-nokeepalive | "1" |
Parent Request
Return to parent request (token = 53a3db)
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "sylius.controller.security:loginAction" |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.shop" |
| _links | Fig\Link\GenericLinkProvider {#10953 -links: [ "0000000037848440000000000ddf8752" => Fig\Link\Link {#10952 -href: "http://syliusdemo.onproof.net/new-api/docs.jsonld" -rel: [ "http://www.w3.org/ns/hydra/core#apiDocumentation" => true ] -attributes: [] } ] } |
| _locale | "en_GB" |
| _redirected | true |
| _route | "sylius_shop_login" |
| _route_params | [ "_sylius" => [ "template" => "@SyliusShop/login.html.twig" "logged_in_route" => "sylius_shop_account_dashboard" ] "_locale" => "en_GB" ] |
| _stopwatch_token | "611185" |
| _sylius | [ "template" => "@SyliusShop/login.html.twig" "logged_in_route" => "sylius_shop_account_dashboard" ] |